Stapelstein je kreativní hračka, která je určená především pro podporu pohybového a balančního rozvoje dětí. Jde o barevné, lehké a odolné díly ve tvaru kulatých stohovatelných kamenů, které děti mohou používat různými způsoby. Můžou na nich balancovat, stavět věže, sedět na nich, skákat přes ně, a mnoho dalšího. A v tomto článku si přečtete hned 30 nápadů, jak si s nimi vyhrát venku, doma i ve skupině dětí.
Balanční kameny Stapelstein jsou oblíbené v Montessori a Waldorfských přístupech k výchově, protože podporují volnou hru, kreativitu a fyzickou aktivitu. Tyto díly jsou navíc ekologicky vyráběny a snadno přenosné, což je činí ideálními pro vnitřní i venkovní hry. Pro doplnění, vyrábí se v Evropě, takže jejich nákupem máte zaručenou poctivou práci dospělých, kvalitu (certifikáty) i podporujete evropskou ekonomiku. To se o napodobeninách z Temu říci nedá.
Nápady na hru s klasickými sadami balančních kamenů Stapelstein
Existují totiž ještě jiné verze, o kterých bude řeč níže v článku. Výhoda je, že kameny lze vzít ven na písek, používat doma, i je máčet ve vodě. Jsou velice variabilní, což vám ukážeme dále v článku.
TAKARO poznámka: Kameny mají úžasnou nosnost, v pohodě udrží dospělého i přes 100 kg. Takže se ani rodiče nemusí bát zapojit do následujících her. |
Protože těch aktivit a her s kameny je tolik, rozdělili jsme je do několika kategorií, kam se můžete rychle prokliknout:
1) Hry se Stapelstein pro jednotlivce
1. Balancování na jedné noze
Postavte jeden kámen na podlahu a zkuste na něm stát na jedné noze. Jak dlouho vydržíte? Tento cvik posílí stabilitu a zlepší rovnováhu. Stopněte si čas v celé rodině. Kdo dá rekord?
2. Skákání mezi kameny
Rozestavte kameny do různých vzdáleností a skákejte z jednoho na druhý. Můžete zkoušet skoky snožmo, na jedné noze nebo do otočky.
3. Balanční most
Položte dva kameny na zem a zkuste si mezi nimi představit neviditelný most. Přecházejte přes "most" bez toho, abyste se dotkli podlahy. Podomácku si most můžete vyrobit třeba z nataženého švihadla. Nebo zamiřte na e-shop Baavi, který nově nabízí mostky mezi Stapelstein kameny.
4. Sezení, meditace a točení
Použijte kámen jako pohodlné místo pro sezení při čtení knihy (vyberte si u nás nějakou pěknou dětskou knížku), meditaci nebo jen pro chvíle klidu. Je to výborný způsob, jak podporovat správné držení těla.
Umístěte kámen na hladkou podlahu a zkuste se na něm otáčet. Je to skvělá aktivita na rozvoj koordinace. Hlídejte, ať dítě střídá směry točení, aby se mu nezamotala hlava.
5. Hra Země-láva
Toto je velmi oblíbená hra školkových dětí. Využijte balančních kamenů místo polštářů na gauči. Kdo vyhraje, vydrží až do konce nespadnout do lávy?
6. Barevné třídění a hod na cíl
Pokud máte několik barevných kamenů, zkuste si je seskládat podle barev. Můžete také hrát hru, kdy určíte, na kterou barvu skočit. Anebo ještě lépe. Děti mají v pokojíčku najít věci stejné barvy jako kámen a dát ji do něho. Ideálně vám k tomu poslouží barevné kostky, magnetické stavebnice či kostky z Lega.
Hru lze vylepšit ještě o hod na cíl. Tady bychom raději zvolili barevné míčky než hračky, aby se vám neponičili. Dokážou děti hodit správnou barvu míčku do správného kamene? Podle věku odstupňujte vzdálenost.
7. Přenášení předmětů
Položte kámen na hlavu nebo ruce a pokuste se přenést různé lehké předměty z jednoho místa na druhé, aniž byste opustili kámen i s věcmi. A zvládnete kámen s věcmi na každé z rukou?
8. Zlepšení motoriky rukou
Děti mohou balancovat kameny na dlaních a zkoušet, jak dlouho je udrží, čímž si zlepšují jemnou motoriku rukou. Obměňte zábavu a balancujte na nártech rukou.
TAKARO poznámka: Nejen k tomuto úkolu využijete spíše novinku podzimu 2024, a to mini sady balančních kamenů Stapelstein (verze duhová i pastelová). Jsou dvakrát menší na průměr jak klasické. Takže vhodné už i pro děti od 6 měsíců. Budou se jim dobře držet. |
9. Jízda na “kámenovém koni”
Kdo jako dítě nemiloval houpacího koně? Tento se s dítětem sice nepohoupe, ale srandu si užijete taky. Dítě se může posadit na kámen a zkoušet se hýbat jako na koni, což posílí svaly v oblasti břicha a nohou. Dobré pro vbočené kotníky a oslabené bříško.
10. Rozvoj fantazie
Děti mohou stavět z kamenů různé struktury, jako věže nebo mosty, a hrát si na stavitele, přičemž mohou rozvíjet svoji fantazii. Doporučujeme doplnit o další open-ended hračky (například značku Goki Evolution nebo Grimms) anebo magnetické stavebnice. Skvělé jsou i dřevěná zvířátka Holztiger, která jsou velká, bytelná a kameny Stapelstein jim mohou tvořit domečky.
Hry se Stapelstein pro skupiny
11. Závody v balancování
Každý účastník dostane jeden kámen a musí na něm balancovat co nejdéle. Kdo vydrží nejdéle, vyhrává! Máte starší děti? Ať zavřou oči či si je zavážou šátkem, princip hry zůstává stejný.
12. Přeskakování
Rozestavte kameny do kruhu nebo linie a účastníci budou muset přeskakovat z jednoho na druhý, aniž by se dotkli země. Volte rozestupy obezřetně, aby měly děti dostatek prostoru pro dopad a o kámen nezakoply.
TAKARO poznámka: Nemusíte se bát, kameny nekloužou po povrchu. Ani při dopadu na ně. Zkoušeli jsme doma opakovaně. |
13. Balanční štafeta
Rozdělte děti do týmů. Každý člen musí přejít trasu po kamenech, aniž by ztratil rovnováhu. Poté předá štafetu dalšímu členovi. Který tým vyhraje? Můžete použít nějakou hračku i jako štafetové kolíku, který jim nesmí spadnout.
14. Stohovací soutěž
Každý tým nebo jednotlivec má za úkol postavit co nejvyšší věž z kamenů, aniž by se zřítila. K tomuto úkolu je fajn mít hodně kamenů, ideálně i ze sady Inside, ať je úkol pro děti obtížnější.
15. Lovci pokladů
Rozmístěte kameny venku a schovejte pod ně malé předměty. Úkolem dětí bude najít a posbírat všechny poklady, aniž by narušily pořadí kamenů. Kdo najde nejvíce pokladů, pro toto kolo vyhrál. Starším dětem můžete dát za úkol, aby nakreslily plánek, kde se kameny ukrývají. Trénují tím prostorovou představivost.
16. Kooperativní stavba
Děti mohou spolupracovat na budování velkých staveb, jako jsou pyramidy nebo mosty, a zároveň se učit týmové práci. Opět je fajn jim dát více kamenů anebo další „budovatelský materiál“ (deky, balanční podložky, polštáře).
17. Sensory play hrátky
Připravte sensory play aktivity v balančních kamenech. Například jim do nich nasypte sensorický materiál (cizrnu, rýži, kinetický písek) a dovnitř dejte hračku, kterou musí děti vylovit. Nalívat lze i vodu, dokonce ji nechat zmrznout.
TAKARO poznámka: Slyšíte pojem sensory play poprvé? Přečtěte si úvodní článek do těchto úžasných aktivit, které baví už i ty nejmenší děti a úžasně je rozvíjí v celé řadě směrů. A pokud už jste zběhlí v přípravě sensory play aktivit, pak se podívejte do archívu našich nápadů pro děti. |
18. Balancování s míčkem
Dvě děti drží mezi sebou na kamenech míček a musí ho udržet v rovnováze, zatímco se pohybují po dráze. Pokud máte hodně velké děti, lze úkol zobtížnit - ať míček drží třeba čely.
19. Kdo půjde z kola ven?
Tato hra se nejčastěji hraje se židlemi. Těch je vždy o jednu méně než hráčů. Hraje hudba, hráči chodí dokola kolem balančních kamenů. V momentě, kdy přestane náhle hudba hrát, děti si musí posedat na kameny. Kdo nemá, kam si sednout, ten z kola vypadl.
20. Hra na slepou bábu
Jedno dítě má zavázané oči a ostatní musí navigovat, aby prošlo přes kameny bez pádu.
Hry se Stapelstein na doma
21. Vnitřní překážková dráha
Vytvořte dráhu z kamenů, kterou děti musí přejít různými způsoby – například skokem, balancováním na jedné noze, přecházením po rukou a kolenou.
Skvělé je do překážkové (opičí) dráhy zapojit i další pomůcky, jako například trojúhelník Piklerové, houpací prkno, montessori houpačku, kolotočku či ortopedické podložky. Neuvěřitelně tím posílíte svaly dítka a podpoříte jeho hrubou motoriku.
TAKARO poznámka: Všechny balanční a prolézací prvky pro vaši opičí dráhu najdete na našem e-shopu v této kategorii. |
22. Zvířátka v ledu
Tato aktivita baví jak batolata, tak předškolní děti. Vezměte kámen, umístěte do něj oblíbené nedřevěné zvířátko, zalijte ho vodou a dejte do mrazáku. Ideálně aspoň na 24 hodin. Další den vyndejte a nechte dítě, ať zvířátko z ledu zachrání. O kámen se nemusíte bát, zvládne to bez problému.
23. Posilování a protahování
Použijte kameny pro domácí posilování – sedy-lehy, kliky s rukama nebo nohama na kamenech, nebo protahování těla.
24. Hra na módní přehlídku
Kameny dětem poslouží i jako módní klobouk či dokonce jako brnění. Pokud vám to nevadí, nechte kluky si zahrát na rytíře.
25. Zábava ve vaně
Jak už bylo zmíněno, Stapelstein kameny lze vzít do vody, tedy i do vany. Uvidíte, jak si z nich dítě udělá lodičku anebo naopak mísu na polívání.
Pokud vám nevadí troška vody mimo vanu, anebo máte bazén, tak použijte kameny rovněž jako bubny pod vodou.
Hry se Stapelstein venku
26. Kameny v přírodě
Rozmístěte kameny mezi stromy nebo keře a vytvořte venkovní dráhu, kterou musí děti projít bez dotknutí se země. Tato aktivita spojuje zábavu a pohyb na čerstvém vzduchu.
27. Skok do dálky
Rozmístěte kameny do různých vzdáleností a zkuste skákat co nejdál z jednoho na druhý. Kdo doskočí nejdál, vyhrává.
28. Překážková dráha na zahradě
Kombinujte kameny s jinými předměty na zahradě, jako jsou klády, houpačky, nebo pískoviště, a vytvořte komplexní venkovní překážkovou dráhu.
Postavte na zahradě řadu kamenů a děti je budou muset přejít, aniž by ztratily rovnováhu. Můžete jim přidat míč, který musí přenášet na hlavě.
29. Domečky pro skřítky
Ať děti z kamenů vytvoří domečky skřítkům. Lze aplikovat i doma jako postýlky pro panenky, dřevěná zvířátka, plyšáky či jiné mazlíčky.
TAKARO tip: Touží děti po opravdovém domečku pro své panenky? I takové hračky máme u nás na TAKARO. |
30. Hra v písku
Asi nejoblíbenější zábava dětí, a tak jsme si ji nechali na konec. Tím, že lze kameny Stapelstein dát do vody, nebude vadit, ani když se zamažou a děti je tak vytáhnout na pískoviště. Budou z nich skvělé bábovičky.
Nebojte se je vzít ven i v zimě. Poslouží jako mini sáňky, na nabírání sněhu a stavba iglú či sněhuláka.
Bonusová zábava se Stapelstein Inside
Vidíte, jak jsou balanční kameny Stapelstein univerzální open-ended hračkou, která vaše děti rozvíjí v celé řadě směrů? A to stále není všechno. Existuje speciální edice nazvaná Stapelstein Inside. Ta je určená hlavně pro vnitřní použití. Obsahuje měkčí prvky. Tyto kameny jsou často tišší při manipulaci a umožňují dětem bezpečně balancovat, skákat a stavět, aniž by se rodiče museli obávat poškození podlahy nebo nadměrného hluku.
Bonusem jsme vám nachystali ještě pět aktivit s touto řadou kamenů:
1. Tiché přechody
Vytvořte trasu z kamenů Stapelstein Inside po místnosti a vyzvěte děti, aby přecházely co nejtišeji. Pomůže jim to soustředit se na jemné a kontrolované pohyby.
2. Kámen jako židle
Využijte měkkost kamenů jako kreativní sedadla při stolních hrách nebo kreativních činnostech, například při malování. Děti si mohou sednout na kámen místo klasické židle, což podpoří správné držení těla.
3. Balanční “lodičky”
Děti si mohou na kameni lehnout na záda a zkusit balancovat v pozici "lodičky". Tato pozice pomáhá zpevňovat břišní svaly a zlepšuje stabilitu trupu.
4. Hra na tichou poštu s kameny
Děti sedí na kamenech v kruhu a postupně předávají balancující předmět (například míček) z jednoho na druhého. Cílem je, aby předmět nespadl a hra probíhala v co největším tichu.
5. Věže s výzvou
Děti staví věže z kamenů na tichých podlahách, přičemž jejich úkolem je postavit věž, která bude dostatečně stabilní a vysoká. Když se postaví věž, mohou si na ni zkusit stoupnout a udržet rovnováhu. Uvidíte, že s těmito sadami to bude těžší jak s klasikou.
Uvidíte, že vaše děti vymyslí ještě dalších bambilion nápadů, jak si hrát se Stapelstein. S touto hračkou zábava nikdy nekončí. Naopak, začíná! Pokud se vám líbil tento článek, budeme rádi za jeho sdílení s dalšími rodiči. Za to vám patří náš dík!