Learn and grow:
Použijte kód MAGNETOBRANI a získejte slevu 25% na nejoblíbenější stavebnice Learn and grow. Do kategorie ZDE 

Znáte open-ended toys? Aneb proč doma mít i nějaké open-ended hračky

Znáte open-ended toys? Aneb proč doma mít i nějaké open-ended hračky

Pojem open-ended toys (zkráceně OE hračky) se teď objevuje celkem často, ale hodně rodičů tápe, co to vlastně je, jaké hračky se za nimi ukrývají. V překladu to jsou hračky s  otevřeným koncem. Slouží k tzv. otevřené (imaginativní) hře. To už by vám mohlo trochu napovědět, ale já se vám v tomto článku pokusím tuto problematiku ještě více přiblížit. Povíme si rovněž, proč je fajn nějaké doma mít.

Co jsou to open-ended hračky

Je to druh hraček, se kterými si může dítě hrát vícero způsoby. Dost často na první pohled ani není zřejmé, jak si s danou hračkou hrát, protože je sama takového neurčitého tvaru. Panáčci v OE hře bývají často bezpohlavní, jen s naznačeným obličejem, apod. Tyto hračky se navíc skvěle mezi sebou kombinují, jak si dále ukážeme na konkrétním příkladě.

Typickým zástupcem OE hraček je například velmi známá waldorfská dřevěná duha (cenově a kvalitou nám přijde skvělá ta od značky Goki). Ta vypadá prostě jako duha, takže dítě ji může jako duhu zakomponovat do hry, ale může s ní stavět balanční stavby, nebo jenom 2D stavby na podlaze. Postaví z ní tunely, mosty, ohrady pro zvířátka Holztiger anebo s dalšími doplňky (jakou jsou dřevěné destičky, nájezdy, dřevěné kostky) různé druhy kuličkových drah. Lze ji také nakombinovat s dřevěnými autíčky Goki, panáčky 12 přátel od Grimm’s, silnicemi Way to play, stromky, domky.

Duha je v tu chvílí čímkoliv, co dítě zrovna napadne. Každý den tak zcela jiný objekt sloužící k úplně jinému hraní. A právě v tom skví celé kouzlo open-ended hraček.

úvod do světa open-ended hraček - přehled produktů

Open-ended toys nejsou jenom dřevěné hračky

Další tipem OE hraček je třeba velmi oblíbené Lego. Z něho postavíte milion staveb a záleží opět pouze na fantazii a  představivosti dítěte. Tímto bych ráda upozornila na fakt, že OE hračka nemusí být striktně jenom dřevěná, jak někdy mylně bývá vnímáno.

Mezi open-ended hračky dále patří hit posledních let - magnetické stavebnice Connetix(či další magnetkové značky), hedvábné šátky Sarah´s silks, ale také různé přírodniny. Ty jsou fajn, neboť si je s dětmi nasbíráte v rámci vycházky a zakomponujete do hry.

Co OE hračky rozvíjí u dětí

Možná už je vám teď jasnější, co si pod pojmy open-ended toys a open-ended play představit, ale zajímalo by vás, proč je mít doma?! Pokud tedy už nemáte.

Tyto hračky u dětí podporují, kreativitu, představivost, vlastní fantazii a spoustu dalšího (rozeznávání barev, tvarů, třídicí schopností, koordinaci oko-ruka). Vymýšlení vlastních staveb a her vede k rozvoji originálního řešení problémů, což dítě ocení v dospělosti. Mimo jiné se při hře zlepšují i komunikační schopnosti dítěte, kdy pojmenovává, co právě postavilo a popisuje svůj vlastní příběh.

Pokud máte více sourozenců, uvidíte, že mezi dětmi bude při stavbách docházet k sociální interakci. Dětem se rozvíjí kooperační schopnosti a sociální cítění. Rovněž neocenitelná vlastnost v dospělosti v práci/podnikání.

Shrnuto v bodech - open-ended hračky u děti rozvíjejí:

  • kreativitu, fantazii,
  • vnímání 3D světa,
  • znalost barev, tvarů,
  • rozšíření slovní zásoby,
  • schopnost originálním způsobem řešit problémy,
  • spolupráci a sociální cítění.

Když se nad tím zamyslíme, tak třeba plastová blikací hračka bude vždycky jenom to, co to je a nikdy si s ní dítě nebude hrát jinými způsoby a těžko ji bude nějak kombinovat s jinými hračka. Chybí u nich další potenciál. Na první pohled je lákavá vzhledem a zvuky, ale nadšení většinou rychle opadne a nebo se nám rozbije. Případně po čase zůstane zapomenutá někde na poličce.

úvod do světa open-ended toys and play

Jaké jsou hračky s uzavřeným koncem

Když existují open-ended toys, je logické, že existují i hračky s uzavřeným koncem. Ty oproti výše popsaným mají jasně daný způsob hry. Jsou to například puzzle, vkládačky, společenské hry, dětská razítka a další. Samozřejmě i tyto hračky jsou pro rozvoj dítěte důležité a učí je zase jiným schopnostem.

Jak si s OE hračkami hrát

Drobné úskalí může nastat, když s nadšením dítěti dáte například duhu a ono neví, co s tím. A věřte, že se to stává poměrně často. Rodiče chtějí začít s open-ended hraním, nemají sami zkušenosti z dětství a sáhnout právě po duze bez dalších doplňků. Pak bývají zklamaní, že dítě si  s hračkou nehraje a od nápadu zakomponovat do dětského světe myšlenky OE toys upadne.

Přitom stačí málo. Sednout si ze začátku k nim. Některé děti potřebují ukázat, jak si s takovými hračkami hrát a jiné naopak přesně vědí, co pro ně daná hračka představuje. Vymýšlí si malé světy, příběhy a mnoho dalšího. Nezapomeňte proto, že hračky (a to platí obecně, ne jen OE světě) je dobré vybírat vzhledem k zájmům, schopnostem, senzitivnímu období a věku dítěte.

Nás rodiče láká mnoho hraček, ale neznamená to, že dítě bude sdílet naše nadšení. Dám vám pár svých tipů, které mám ozkoušené na svých vlastních dětech.

úvod do světa OE hračekúvod do světa open-ended hraček - co rozvíjí

Co je to ten malý svět?

Poslední pojem, který jsme tu naťukli, je tzv. malý svět (z anglické small world play). Nepředstavujte si za tím nic složitého. Malé světy je prostě a jednoduše zmenšeninou (malou kopií) velkého reálného světa za pomocí hraček nebo pomůcek a přírodnin. Při stavbě malého světa se děti učí detailně ztvárnit místa, prostředí či jen své vzpomínky, například na prázdniny, ale i emoce při nějaké akci.

Jak to v praxi vypadá? Dítě má například senzitivní období (zájem) o tematiku pouště. Vezmete třeba oranžový hedvábný šátek, který představuje písek (anebo do velkého tácu nasypete kinetický písek), následně dítě může stavět beduínům přístřešky a stany z kostek, vzít typická dřevěná zvířátka pro poušť (velblouda) a společně s panáčky na lodi rozehrát cestu po Nilu v Egyptě.

Pokud vás článek zaujal, tak ho nezapomeňte sdílet a rozšířit tak povědomí o úžasném světě otevřené hry mezi další rodiče a děti. Děkujeme!

Omrknout další open-ended hračky

úvod do světa open-ended toys - proč je doma mít

Lenka Dolenská
Jsem máma tří malych děti, která se jim snaží připravovat smysluplné a rozvojové aktivity. Milují open ended toys, ráda se inspiruji Montessori a to hlavně v praktickém životě, ale zároveň se mi líbí i některé prvky z Waldorfské školy. Zároveň jsme všichni milovníci knih, na které nedáme dopustit.
E-mail: montesorriaktivityemail.cz
Prémiový obsah