Learn and grow:
Použijte kód MAGNETOBRANI a získejte slevu 25% na nejoblíbenější stavebnice Learn and grow. Do kategorie ZDE 

Jak začít s open-ended hračkami, pokud máte malé děti

Jak začít s open-ended hračkami, pokud máte malé děti

Rozhodli jste se rozvíjet vaše malé batole, chcete podpořit jeho fantazii a celkově vám dávají open-ended hračky větší smysl než plastový blikající balast? To plně podporujeme! Ale taky chápeme, že třeba na začátku tápete, jak děti k takovým hračkám vést. Přeci jen OE hračky jsou takové specifičtější a málo kdo vám poradí, s jakými začít, jak je zapojit do hry vašich dětí, pokud jste je doma zatím neměli.

TAKARO tip: Pokud o open-ended hračkách slyšíte poprvé, nebo o nich víte jen matně, doporučujeme si přečíst náš úvodní článek do tohoto světa hraní.

7 rad a tipů, jak začít s open-ended hračkami u dětí

Tyto tipy upotřebíte nejenom u dětí okolo roku, ale rovněž u starších (klidně předškolních) dětí, které byly doteď zvyklé na klasické hračky s uzavřeným koncem (puzzle, vkládačky s obrázky, deskovky = hračky s pevně daným účelem hraní) a mohly by jim „nespecifické“ OE hračky připadat neuchopitelné.

1) Nezačínejte s dřevěnou duhou

Je zajímavé, že když se řekne open-ended hračka, tak hodně lidí si představí dřevěnou duhu. Pravdou je, že ale duha není ideální první hračkou, pokud s OE hraním teprve doma začínáte. V tomto videu jsme vysvětlovali, proč tomu tak je. Pokud už ale duhu doma máte, sepsali jsme vám hned 7 nápadů, jak si s ní hrát.

TAKARO poznámka: Až budete svou první duhu později vybírat, sáhněte po té nelakované. Oblouky lakovaných duh na sobě nedrží dobře, kloužou a dětem se stavby bortí. Děti to přestane bavit. Z naší zkušenosti jsou kvalitní duhy od značek Goki, Grimms či české firmy Targe. Vyberte si je u nás.

2) Volte panáčky, stromečky, autíčka

Jako první dřevěné OE hračky vybírejte objekty, které jsou všem dětem blízké. Tj. různé panáčky, stromečky, vozítka (autíčka či vláček). Na to je skvělá značka Goki s jejich novou řadou z jara 2024 Evolution. Najdete v ní například:

jak začít s open-ended hračkami u malých dětí

Ale i velice známá německá značka Grimms, která se specializuje na ručně vyráběné open-ended toys, má v nabídce hračky pro nejmenší - například 7 přátel v mističkách, 15 dřevěných domečků a další.

Dobrou volbou jsou i zvířátka. Krásná dřevěná vyrábí v Evropě například značka Holztiger. Pokud byste chtěli přírodní, pak doporučujeme ty od české značky Domeczech (sada koníci nebo sada ZOO). Vyřezávaná (i na přání) tvoří pan Merhaut.

Teprve po důkladném seznámení se s prvními OE hračkami, zjištěním, jak se na ně děti „chytají“, začněte jejich sbírku rozšiřovat o důmyslnější open-ended stavebnice, které obsahují kostky roztodivných tvarů, barev a vykouzlí každý den zcela jinou hru. Od Grimms jsou oblíbené například Románské stavby, od Goki zase doporučíme stavebnici Morganu.

Vybrat si OE stavebnice

3) Mějte i další doplňky

Hračky kombinujte ideálně s hračkami, které už máte doma a děti je znají. A vůbec nevadí, že se nejedná o open-ended toys.

Z naší zkušenosti jsou fajn gumové way to play silnice, které poslouží jako základ pro budoucí město z dřevěných kostek a panáčků. Přidat můžete dřevěné vláčkodráhy anebo i klasické Lego kostky jako nádražní budovy.

Odvážnější z vás mohou do hry zapojit hedvábné šátky, které poslouží doslova jako „plátno“ (podložka) pro hru. Některé maminky s dětmi využívají ve hře i přírodnin (inspirace waldorfskou pedagogikou) či dokonce balančních kamenů Stapelstein.

jak začít s open-ended hračkami u malých dětí - doplňky

4) Ukažte jim, jak si hrát

A to platí obecně s každou hračkou: „Co baví rodiče, to bude bavit i děti.“ Hrajte si s dětmi. Aspoň ze začátku. Sami víme, jak se nám rodičům často nechce, máme pocit, že musíme řešit milion důležitějších věcí, jsme roztěkaní a přetížení. Ty děti to vycítí a věřte, že tím spíše si hrát nebudou a pořád se vás na něco budou ptát. Vyčleňte si 15-30 minut, který jim plně věnujete. Uvidíte, že když překonáte první chvíli, vtáhne vás to do hry a na chvíli zapomenete na vše ostatní. Ostatně, co je důležitější než kvalitně strávený čas s nejbližšími?! Však mottem našeho rodinného hračkářství je „Děláme rodiny sehranější“.

Ukažte dětem, co jsou to tzv. malé světy, jak si mohou s dřevěnými hračkami vyhrát (stavět budovy, celá města, nebo naopak garáže či ohrádky pro zvířátka, kuličkové dráhy a mnoho dalšího).

TAKARO poznámka: Malé světy jsou prostě a jednoduše zmenšeninou (malou kopií) velkého reálného světa za pomocí hraček nebo pomůcek a přírodnin. Při stavbě malého světa se děti učí detailně ztvárnit místa, prostředí či jen své vzpomínky, například na prázdniny, ale i emoce při nějaké akci. Chcete příklad? Vezměte tác, nasypte do něj kinetický písek představující poušť, následně dítě může stavět beduínům přístřešky a stany z kostek, vzít typická dřevěná zvířátka pro poušť (velblouda) a společně s panáčky na lodi rozehrát cestu po Nilu v Egyptě.

jak začít s open-ended hračkami u malých dětí -  malé světy

5) Schovejte a vraťte se k tomu později

Dejte tomu čas a netlačte na pilu. Chápeme, že se vám některé hračky či směr (montessori, waldorf pedagogika) líbí a rádi byste tak své děti vedli. Ale každé dítě je osobnost a co baví jedno, nemusí sedět druhému. Nebo ten zájem může přijít v jiném věku.

Zkuste tedy nové hračky na čas schovat a vytáhnout je třeba za půl roku, za rok. Když ani po delším časovém úseku k nim dítě nenalezne vztah, tak je prodejte. Grimms hračky se dají velmi dobře prodat na bazaru. Případně si tento typ hraček vypůjčte z Půjčoven hraček, které vznikají po celé ČR. Jistě najdete i nějakou ve vašem okolí.

TAKARO příklad: Aktuálně mají naše starší děti 5,5 a necelé 4 roky. Open-ended hračky jako malí neměli. Asi rok zpět jsme jim je nabídli a žádný zázrak se nekonal. Ale naši kluci obecně netíhli k hračkám odmala. To bylo trochu k uzoufání vzhledem k tomu, že vedeme hračkářství. Dál jsme trávili čas především venku. Co se ale letos nestalo? Nejprve je nadchli magnetické stavebnice a onehdy jsme měli doma krabici OE hraček od Goki, které jsme chtěli natočit pro náš Instagram. Kluci přišli ze školky a doslova se na ni vrhli a hned, že budou stavět město z duhy. A od té doby si je berou pravidelně a kombinují je právě s magnetkami. Takže jsme se dočkali.

6) Chystejte dětem podnětné prostředí

Popravdě, s prvním i druhým dítětem jsem si říkala, proboha proč bych jim měla chystat vybrané hračky na nějaké poličky? Třídit je a vytahovat jen část z hraček? Teď už to chápu. Čím méně hraček děti okolo sebe mají, lépe na ně vidí, tím spíše si něco vyberou a začnou si hrát. Nejsou přehlcení.

Zkuste jim chystat tematické poličky, mít venku jen určitou část hraček, po měsíci (či jiném časovém úseku) tyto poličky obměnit. Skvělé je taky mít i poličku podle ročního období, nebo toho, jaké zrovna mají děti senzitivní období (tj. o co jeví zájem a aktivně se na to ptají). Pamatujte, že méně je někdy více.

My máme v dětském pokoji jednu montessori knihovničku s pár dětskými knihami a dva trofasty s boxy z Ikei. Může být i Kallax. Neobměňujeme tedy moc často, ale hračky třídíme dost. Jak si s něčím dlouhodobě moc nehrají, jde to do sklepa či na balkon (rozbité a balast do koše).

jak začít s open-ended hračkami u malých dětí - magnetické stavebnice

7) Neskončete jen s dřevěnými OE hračkami

Věděli jste, že mezi open-ended hračky řadíme i tolik populární magnetické stavebnice a Lego? Oboje u dětí dost letí. Svět open-ended toys nekončí s dřevěnými hračkami. Nebuďte smutní, pokud dřevo u vašich dětí neobstálo, pořiďte jim Lego a magnetky. Anebo ještě lépe - zkombinujte tyto všechny hračky dohromady.

TAKARO poznámka: Pokud zatím ve světě magnetických stavebnic tápete, tak naše rodinné hračkářství se na ně specializuje. V tomto článku naleznete Velký přehled magnetických stavebnic od TOP značek. Nebo zamiřte na náš specializovaný Instagram profil Magnetická rodina. Či nám rovnou napište a rádi poradíme na míru.

Tak co, dáte šanci dřevěným open-ended hračkám? Už máte vybráno? Klidně se nám pochlubte. Taky budeme rádi, když tento článek zasdílíte s dalšími rodiči. Za to vám patří naše dík!

Na výběr open-ended hrače

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah