Magnetických stavebnic a jejich značek se na trhu vyrojilo jako hub po dešti. Není se čemu divit, když je to poslední dva roky oblíbená hračka pro malé i velké, která jde doslova na dračku. Ovšem zorientovat se na začátku v tom, jakou koupit značku, po jaké sáhnout stavebnici, jakou dokoupit později, už bývá oříšek. A s tím vám pomůže tento článek.
TAKARO poznámka: Pokud vás svět magnetických stavebnic zajímá, chcete být v obraze, sledovat soutěže, slevy, sledujte nás na našem speciálním Instagram profilu Magnetická rodina. |
Jak poznat kvalitní magnetickou stavebnici
Úplně nejjednodušší pomůckou je jít na sociální sítě té dané značky a podívat se, zda o ní firma píše, natáčí videa, zda se o ní mluví, vyvíjí nějaký marketing. Pokud ano, dá se předpokládat, že to nebude nějaká no name značka z Aliexpressu či Temu, bude mít splněné všechny normy a certifikace o bezpečnosti hračky.
Každopádně kvalitní značka splňuje následující:
- Je nýtovaná. Případně má jinou technologii (případ značky MiDeer), kterou zabezpečuje, aby se dílek nerozlomil a nevypadly z něho malé magnetky.
- Výrobní plast neobsahuje ftaláty.
- V sadě nejsou žádné blbinky navíc, ale čistě magnetické dílky nebo tubusy (v případě kuličkových drah). Kupujete tedy věci, ze kterých jde něco stavět. O tomto problému jsme mluvili v jednom videu na Instagramu.
- Jde dohledat firmu za značkou a sledovat jejich marketing, vizi, novinky.
Seznam námi ověřených značek magnetických stavebnic, kterých se nemusíte bát: Connetix Tiles, Magna Tiles, Learn and Grow Toys, MagBrix, CleverClixx, MNTL, Coblo, Mideer, Colormag.
TAKARO poznámka: Všechny magnetické stavebnice na našem e-shopu jsou vzájemně kompatibilní. Nemusíte se tedy bát jednotlivé značky mezi s sebou kombinovat a využívat výhod každé ze značek. |
Vybrat si magnetickou stavebnici
8 druhů magnetických stavebnic
Toto dělení jsme zavedli my, aby se nám to množství různých stavebnic od odlišných značek dobře škálovalo.
1) Pro nejmenší děti
Máte děti ve věku cca 1 až 3 roky? Tak i pro ně na trhu seženete první magnetické stavebnice, které jsou bezpečné i v případě, že ještě ochutnávají věci pusou. Mrkněte se na značku Smartmax. U ní najdete základní sety s tyčinkami a koulemi, ale i magnetická zvířátka, autíčka či kuličkovou dráhu.
2) Klasické základní sady
To jsou takové sady, ve kterých jsou zastoupeny základní geometrické tvary v různém počtu a barvách. Sady obsahují různý počet dílků, standardně bychom je rozdělili do malých sad (do 50 dílků), středních (do 120 dílků) a velkých (nad 200 dílků).
Těmito klasickými sadamidoporučujeme obvykle začínat, protože dítě potřebuje na začátku především stavební dílky. Ty pak lze vylepšovat o různé vychytávky, magnetické postavičky, silnice, kuličkové dráhy, apod.
Na našem blogu si přečtěte článek Jak vybrat první magnetickou stavebnici a Kolik dílků je tak akorát. Pokud se vám nechce všechno číst, tak my osobně všem doporučujeme začínat nějakou z těchto 3 stavebnic:
- 102kusovou duhovou stavebnicí značky Connetix Tiles
- 120kusovou pastelovou stavebnicí značky Conentix Tiles
- 110kusovou duhovou stavebnicí značky Learn and Grow Toys - cenově nejvýhodnější
3) Sady speciálních tvarů
Sem patří sady, ve kterých najdete dílky třeba jen jednoho geometrického tvaru (trojúhelníky, čtverce), nebo taky magnetická koule. Řadíme sem i tzv. zpevňovací stavebnice - ty obsahují dílky, které jsou „velké“ a tudíž vaše magnetické stavby neuvěřitelně zpevní. Jsou to například základny a sady Rectangles od značky Connetix Tiles.
Speciální stavebnice jsou taky tzv. transparent, neboli průhledné. Jsou 4 druhy (Základní sada 34ks, Rectangles, Shapes Expansions, Základny).
4) Magnetické dlaždice
O těch rádi říkáme, že jsou skvělým gamechangerem, protože hru s magnetickými stavebnicemi posunou do zcela nové dimenze. Přitom stojí jen pár korun. Vyrábí je značka Learn and Grow Toys (zkráceně LAGT) a Coblo (ale ti jen v měkčí verzi a jen silnice). Naopak značka LAGT má hned 6 typů: silniční, vlakové, písmena, číslice, zvířátka, zámek. Více o magnetických dlaždicích si přečtěte v samotném článku.
5) Zvířátka, dinosauři a postavy
Další kategorií magnetických stavebnic jsou zvířátka a postavičky. Na tento typ stavebnic se specializuje americká značka Magna Tiles. Ačkoliv podle testů jejich magnetické dílky jsou slabší oproti konkurentům, tak v tomto jsou nedostižní. Mají sady z prostředí zámku, farmy, džungle, Arktidy, ale i Vesmíru, nebo stavby či Jurského parku. A vždy tam právě najdete nějaká pohyblivá magnetická zvířátka, někdy i postavičky. Samotné magnetické postavy pak má značka Magblox, připomínají tak trochu panáčky z Duplo.
6) Silnice včetně podvozků na auta
Velkou kategorií jsou magnetické silnice. Na trhu jsou různé druhy:
- Přímo magnetické dílky s kresbou vozovek - ty jako první měla značka Magna Tiles (jejich slavná DownHill Duo sada). Nově je zařadilo i Coblo a Connetix (dvě sady - velká a malá)
- Magnetické dlaždice s kresbou silnic - doporučujeme ty bytelné od Learn and Grow Toys.
- Magnetické autodráhy se samojezdícím autíčkem na baterky - nabízejí značky CleverClixx a MNTL. Jsou naprosto identické, jen CleverClixx má více druhů autíček.
Magnetickým silnicím a rozdílům mezi nimi jsme se věnovali v samostatném článku, kde chybí ty od Connetixu, protože byly do prodeje uvedeny až na podzim 2024 jako novinka.
Pokud vaše děti budou chtít stavět magnetická auta, kamiony či vlaky, budete potřebovat tzv. magnetické podvozky. Nabízejí je značky Connetix Tiles, Learn and Grow Toys a Magna Tiles. Jejich srovnání jsme sepsali do článku.
7) Kuličkové dráhy
Měli jsme je možná zařadit hned po základních stavebnicích, protože za nás jsou to ideální pokračovací stavebnice. Magnetické kuličkové dráhynedoporučujeme je jako první stavebnici pro vaše dítě a to z toho důvodu, že děti do cca 5 let nejsou samy schopné postavit kuličkovou dráhu. Ani technicky (aby kulička padala dolů a někde se nezasekla na rovince), ani fyzicky (zacvakávání tubusů do magnetických čtverců vyžaduje kapku sílu - z důvodu, aby výsledná kuličková dráha dobře držela). Ale jako kombinace k základní stavebnici je to skvělé kombo, se kterými si děti vyhrají hodiny a hodiny.
Kuličkové dráhy nabízí více značek magnetických stavebnic a například kuličkodráhy Connetix Tiles, Learn and Grow Toys a CleverClixx jsou vzájemně kompatibilní. Liší se v drobnostech:
- Connetix Tiles - má průhledné tubusy a dřevěné kuličky, dají se dokoupit tzv. rozšíření kuličkodrah, které mají nové tvary tubusů. Mají duhovou a pastelovou verzi.
- Learn and Grow Toys - má barevné tubusy a dřevěné kuličky. Cenově vychází velmi příznivě.
- CleverClixx - má průhledné tubusy a svíticí kuličky, které jsou ale kompatibilní s oběma výše zmíněnými značkami.
Zajímají vás kuličkodráhy detailněji? V tomto článku si přečtěte, jakou a hlavně kdy vybrat první magnetickou kuličkovou dráhu. Plus je tam podrobnější přehled těch, které existují na trhu.
8) Kompatibilní s Legem
Poslední kategorií jsou magnetické stavebnice, kterou jsou kompatibilní s Legem (Duplem i standardním). Pokud tedy doma rádi stavíte Lego, tak by vám neměli chybět ani stavebnice od značek MagBrix (specializují se jen na Lego magnetické dílky) či od Piccaso Tiles (těžce se shání v ČR) anebo nově od značky CleverClixx (snad brzy u nás na e-shopu).
Vybrat si magnetickou stavebnici
Kdy které magnetické stavebnice pořídit
Pořád nevíte, jakou magnetickou stavebnici pořídit, kterou zrovna potřebujete? Pak jsme pro vás připravili takový základní rozcestník.
1) Ještě doma nemáte žádnou magnetickou stavebnici (začínáte)
Poté sáhněte po nějaké ze základních stavebnic střední velikosti, ideálně v kombinaci s kuličkovou dráhou (ne nutně od stejné značky). Máte-li malé dítě, anebo vaše starší má mladšího sourozence 3 let, pak přiberte nějakou stavebnici od značky SmartMax.
2) Chcete stavět opravdu obrovské stavby
Pak nutně potřebujete zpevňovací stavebnice. Jednak vám půjdou stavět o dost vyšší stavby a druhak vám tyto paláce nebudou padat. Na to vám dobře poslouží sady Rectangles (3 druhy) a základny od Connetix Tiles.
Rectangles dílky poslouží dobře i jako terasy či visuté mosty.
3) Milujete sensory play
Pokud u vás doma jedete ve smyslohraní, neměla by vám chybět nějaká kuličková dráha. V ní vám krásně „pojedou“ obarvené kuličky cizrny či jiných luštěnin. Doporučujeme pořídit i tento přenosný stolek, ve kterém se mohou sensory play hrátky odehrávat a navíc obsahuje desky, do kterých „zapíchnete“ jak Lego kostky, tak magnetické dílky.
4) Toužíte stavět důmyslné stavby
Jen tak s obyčejnou krychlovou stavbou se nespokojíte. Pak jste jasní adepti na pořízení rozšiřujících sad typu Shapes Expansion, nebo Magnetické kopule či Geometry packu. Díky novým dílkům (pravoúhlé trojúhelníky, lichoběžníky, čtvrtkruhy) postavíte už téměř cokoliv. Klidně i iglú (viděli jsme na veletrhu hraček na stánku Connetixu).
5) Rádi byste ozvláštnili dětem hru
Už nechcete pouze jenom stavět, ale rádi byste magnetické stavebnice využili i jinak? Například na budování tzv. malých světů (pojem znáte asi z open-ended hraní si). Tak sáhněte po magnetických dlaždicích, silnicích či zvířátkových sadách od Magna Tiles.
TAKARO tip: Mimochodem v tomto článku najdete hned 5 tipů, jak ozvláštnit hru s magnetkami i těm nejmenším dětem. |
Věříme, že ať už se rozhodnete pro jakoukoliv magnetickou stavebnici na TAKARO, tak nebude zklamaní. Prodali jsme stavebnice tisícům rodinám a zatím nepřišla jediná negativní recenze. Ba naopak, často píšete, že si stavíte i po nocích, když děti spí. Někteří z vás si rozšiřující sady kupujete sami sobě k narozeninám. Magnetické stavebnice jsou hračkou, která dělá rodiny sehranější, což je posláním našeho rodinného hračkářství. Proto se jimi věnujeme nejvíce na českém trhu (testujeme značky, píšeme články, natáčíme vlastní videa i na speciální profil a taky Youtube kanál).
Líbil se vám tento obsáhlejší článek? Pomohl v rozhodování? Potom budeme rádi, budete-li jej šířit mezi další magnetkové nadšence. Za sdílení na Internetu vám předem děkujeme!