Neznáme kluky (ale kolikrát i holky), co by si doma nehráli s autíčky. Alespoň ti naši dva raubíři mají aut hromady a k nim i různé typy dětských silnic. Máme tak zkušenost s dřevěnými silnicemi, gumovými flexibilními Waytoplay, ale i s podlahovým puzzle, kde si rovněž poskládají vlastní autodráhu. Pokud tedy řešíte, jakou dětskou silnici pořídit vašim dětem, přečtete si toto srovnání na základě vlastních zkušeností.
Jaké značky budeme srovnávat?
Jak jsme výše naznačili, doma máme následující druhy silnic:
- gumové flexibilní silnice Waytoplay,
- české dřevěné silnice Woodyway včetně pasujícího autobusu,
- podlahové puzzle od české značky Postav si město, konkrétně sadu se ZOO
- a lepicí pásku s imitací silnice.
A co existuje dále?
Na trhu toho najdete samozřejmě mnohem více. Například české autíčko Finger car, které se řídí jedním prstem a děti tak jízdou s ním procvičují jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a učí se trpělivosti. Nebo další druhy podlahových puzzlí s motivem silnice, například krásně barevné a věrohodné je to od značky DJECO.
Teď už ale pojďme na srovnání jednotlivých značek, které jsme si ozkoušeli doma.
Flexibilní voděodolné silnice Waytoplay
Na těchto gumových černých silnicích s oboustranným motivem obdivujeme dvě věci:
- flexibilitu, s jakou zvládají nerovnosti v terénu a tím pádem je lze vzít na hraní i ven
- a voděodolnost - děti si je tak mohou vzít třeba do vany a uspořádat Grand prix.
Jako rodiče navíc oceňujeme skladnost. Každou ze sad poskládáte do malé krabice zhruba o velikosti A5. Můžete je tak přibalit na cesty k moři, ale i pod stan.
Tato holandská značka (s výrobou v Německu) má několik sad různých velikostí: od malé startovací sady Ringroad přes střední verzi Expressway/Highway až po největší sadu King of the road. Všechny jsou vzájemně kompatibilní - stejné typy gumových dílů (rovinky, zatáčky, kruháče, křižovatky), jen různé počty. Našim malým dětem (2 a 4 roky) dělá trochu problém jejich napojování, nejde jim gumová šipka zcela zacvaknout do druhého dílu. Potřebují tedy zatím pomáhat se stavbou. Zbourat ji pak umí skvěle, jako ostatně všechny své hračky!
My jsme zatím naši sadu do terénu nevytáhli, používáme doma v kombinaci s vláčkodráhou, dřevěnými silnicemi a kostkami. Skvěle se taky kombinuje s houpacím prknem, na které gumové díly přilnou a vznikne tak bezpečný pevný most.
K silnicím lze dokoupit waytoplay autíčko Back and Forth, my máme oranžovou verzi. Možná vás zaskočí, že nelze odlišit předek od zadku autíčka, ale naše děti to tedy rozhodně nevykolejilo. Dokonce se o něj poprali. :D Takže doporučujeme pořídit každému sourozenci vlastní.
Shrnutí
- Plusy: voděodolnost, možnost vzít autodráhu ven a na dovolenou, skladnost.
- Minusy: těžší napojování pro menší děti, v terénu se někdy může silnice „lehce rozpadat“ (doma drží skvěle, pokud po ní děti nešlapou).
České dřevěné silnice Woodyway
Tuto značku silnic (konkrétně verzi Osmička) jsme pořizovali jako první a to hned, jak s tím český Domeczech přišel na trh. Tehdy měli kluci lehce přes 1,5 a 3 roky. Starší zvládal nějak podle své fantazie poskládat autodráhu (ne základní tvar osmičky) a mladšího mnohem více zaujal autobus Woodycar, který je se značkou silnic Woodyway kompatibilní. Pro něho bylo zapojování dřevěných dílů k sobě ještě těžké (však se taky značka doporučuje od 3 let).
Jako velké plus hodnotíme fakt, že všechna auta Woodycar lze používat i na klasické vláčkodráhy (stejný rozchod). U značky Woodyway lze dokoupit speciální dřevěný přejezd, kterým propojíte silnice s vláčkodráhy jiných značek.
Pokud tedy doma fandíte dřevěným (nejenom lokálním) hračkám, tak s touto dřevěnou silnicí neuděláte chybu. Bude se skvěle doplňovat k dalším dřevěným OE hračkám, které máte doma (nebo se je chystáte pořídit).
Shrnutí
- Plusy: materiálem je dřevo (a to vydrží po generace), krásné zpracování (zbroušení silničních rýh), kompatibilita s vláčkodráhou, skvělá autíčka jako doplněk, skladnost do malé krabičky.
- Minusy: těžší napojování pro menší děti, není až tak variabilní (v porovnání s waytoplay), nevezmete do vany.
TAKARO poznámka: Rodinu Sovadinových, která stojí za značkou Woodyway a Domeczech, známe velice dobře. Pokud vás zajímá, jak tato rodina hned s 9 dětmi tvoří v podhůří Jeseníků nádherné dřevěné hračky, přečtěte si tento článek. |
Variabilní velké podlahové puzzle Postav si město
Autora této české značky jsme poznali osobně. Po tornádu na jižní Moravě přišel jeho dům o střechu. Rozhodli jsme se mu pomoci tím, že jsme od něj odkoupili větší množství jeho podlahových puzzlí s imitací silnic a měst. Domů jsme našim klukům vzali set Parkoviště se ZOO.
Každý set obsahuje 25 velkých puzzlí (19,5 x 19,5 cm) a děti si postaví vlastní město podle aktuální nálady a fantazie. V tom našem setu kluci na řeku přidávají lodě a do ZOO zvířátka. Dílky jsou navržené tak, aby se daly libovolně otáčet, kombinovat a doplňovat o další sety puzzlí.
Celý set je velký 96 x 96 cm, tedy téměř 1 m2. To se vám v pohodě do pokoje vleze, a pak zase složíte do malého balíčku. Díky povrchové úpravě nehrozí uklouznutí, kterého by se mohl někdo u dětí bát. Ověřeno, nespadnou.
Shrnutí
- Plusy: skladnost, snadné skládání i pro menší děti, ošetřený povrch, originalita.
- Minusy: po čase se samozřejmě kartonové rohy začnou lehce opotřebovávat, nehodí se úplně na koberce (lepší na podlaze).
Lepicí páska s imitací silnice od BigJigs
Poslední srovnávaný typ silnic vás vyjde nejlevněji. Jedná se o 8metrovou silniční pásku, kterou děti kamkoliv nalepí a zase bez porušení povrchu odlepí. A znovu a znovu! Každý den tak postaví jinou silniční síť. Páska vám tak za pár korun vydrží opravdu dlouho. Součástí balení je i malé autíčko, ale klidně používejte doma vlastní. Existuje i verze s kolejemi.
Mimochodem, lze nalepit dokonce na nábytek a zase strhnout. Nebojte se, neponičí se. Naopak děti tato možnost bude lákat a hlavně bavit! Dokonce jsme v jedné diskuzi četli, že někdo tuto pásku bere s sebou do letadla a děti se tak při letu zabaví. Můžete taky vyzkoušet!
Shrnutí
- Plusy: skladnost, levná varianta, neničí povrchy, lze vzít na cesty.
- Minusy: po čase vám dojde.
Která dětská silnice u vás vyhraje? Nebo už nějakou doma máte? Nebojte se pochlubit fotkami na info@takaro.cz, jak jste doma spokojení.