NIght shopping:

Právě probíhá🎃 NIGHT SHOPPING🎃. Použijte kód 🏷️ halloween  🏷️ a ušetřete. 

Jak vybrat správné funkční oblečení? Aneb oblečení do každého počasí

Jak vybrat správné funkční oblečení? Aneb oblečení do každého počasí

Moje děti by nejraději byly venku za každého počasí. Plískanice, déšť se sněhem, vítr, že to ohýbá stromy a děti přilepené k oknu na mě volají, že chtějí ven. Říká se, že neexistuje špatného počasí, pouze špatné oblečení. A proto pro vás mám několik tipů, jak správně své děti obléknout, aby pro vás počasí nebylo překážkou.

1) Vrstvení oblečení

Základním klíčem k úspěchu, a to hlavně v přechodových obdobích (jaro, podzim), kdy se teploty střídají jak na houpačce, je oblékání více vrstev. Na jaře a na podzim rána a večery bývají chladná a okolo poledne a odpoledne může být docela teplo. Teplotní rozdíly mohou dosáhnout klidně i 15 až 20 °C. Je třeba volit několik tenkých vrstev, které odpoledne můžeme dítěti vysvléknout. Nebo naopak, když jdeme ven odpoledne a víme, že se již budeme z procházky vracet v podvečer, je fajn vzít dítěti ještě třeba mikinu s sebou.

TAKARO tip: Pokud naopak bojujete s tím, jak děti nalákat ven, doporučujeme si přečíst našich 7 osvědčených tipů. A pořídit skladný soubor her v jedné krabičce Hurá ven od českého designéra deskových her. Hry samozřejmě užijete i tehdy, pokud vaše děti rády chodí na výlety a potřebujete je zabavit.

Spodní vrstvu, která je v těsném kontaktu s dětskou kůží, zvolte z přírodního materiálu – bavlny (ideálně v bio kvalitě označenou certifikátem GOTS), merino vlny nebo bambusu. Pro miminka doporučuji například body z bio bavlněného mušelínu, které je prodyšné, ale skvěle zahřeje. Pro batolata a větší děti je vhodné mušelínové triko, košile čimikiny z mušelínu – ty lze nosit na holé tělo, ale i jako tenčí druhou vrstvu.

jak vybrat funkční oblečení na podzim a jaro - mikiny

Na první vrstvu oblékněte dítěti mikinu, případně svetr. Typ mikiny vybírejte podle počasí – to, jak moc mikina hřeje, se hodně liší použitým materiálem. Mikina ušitá z úpletu french terry (často se také používá pojem nepočesaná teplákovina) bude zpravidla tenčí. Poznáme ji tak, že z rubu materiály jsou znatelné smyčky, je to například tato. Mikina, kde je jako materiál uvedeno počesaná teplákovina, má z rubu jemný chloupek a bude většinou teplejší. Je to například tato.

Dalším rozhodujícím faktorem je gramáž látky – čím vyšší, tím více zahřeje. V případě, že si nejste jisté, jaké bude počasí, mějte vždy jednu mikinku u sebe navíc nebo dítěti oblékněte dvě mikiny na sobě. Lépe se vám bude dítě oblékat, pokud vrchní mikina bude o velikost větší než ta spodní.

Následovat bude vrstva třetí – ta vnější. Tu je ideální zvolit z materiálu, který nepromokne a neprofoukne. Na trhu je spousta funkčních materiálů, mně se nejvíce osvědčil softshell.

TAKARO poznámka: Tento článek pro vás připravila maminka dvou holčiček, která na rodičovské dovolené rozjela svou značku Máma v lese. Pod ní nejen šije nádherné a funkční oblečení pro vaše děti. Ale rovněž tvoří kvalitní obsah. V tomto článku najdete rozhovor se Zdeňkou, Mámou v lese.
 

jak vybrat funkční oblečení pro děti - Máma v Lese

2) Přehled funkčních materiálů

Softshell

Softshell je syntetický materiál, který se většinou vyrábí z recyklovaných PET lahví. Materiálovým složením je to polyester, který může mít příměs elastanu. Existuje nespočet druhů softshellu, které se liší se počtem vrstev, jejich tloušťkou, materiálovým složením a způsobem vzniku.

Mně se pro děti osvědčil třívrstvý zimní softshell s hodnotami 10000 mm a 3000 g/m2/24h, což je nejčastěji používaný softshell. První číslo udává nepromokavost materiálu – jde o teoretickou výšku vodního sloupce, kterému materiál odolá, než propustí první kapky vody. Druhé číslo udává paropropustnost, tedy kolik gramů vodních par je materiál schopný propustit za jeden den. Čím vyšší jsou obě čísla, tím lépe.

Obecně u oblečení pro malé děti nemáme takové nároky jako na funkční oblečení pro horolezce na osmitisícovky, takový materiál bude mít úplně jiné hodnoty. Uvedená čísla jsou podle mého názoru dostačující. Nedávno jsem testovala vlastnosti softshellu a natočila jsem několik vzdělávacích videích, kde přímo ukazuji, jak se materiál chová. Voda se drží na povrchu materiálu a tím pádem dítě zůstane v suchu. Navíc se na povrchu drží také nečistoty – například když dítě proběhne blátivou kaluží, není třeba hned kalhoty prát, mnohdy postačí je pouze utřít vlhkým hadříkem. I zkouška paropropustnosti, která měla dokázat, zda-li je materiál prodyšný, dopadla na výbornou. Nicméně ani tak bych nedoporučovala, aby dítě bylo v softshellu celý den. Videa naleznete na mém Instagramu Máma v lese.

Jenže, aby to nebylo tak jednoduché, i těch zimních softshellů existuje celá řada. A pokud se začínáte ztrácet, mám pro vás jednoduchý návod, jak vybrat správné kalhoty.

Hledáte-li kalhoty, které vaše dítě bude nosit téměř celoročně? Zvolte softshellky s motivem růže, jelínků či vlků. Jedná se o zimní softshell, ale vrstva fleecu, která je uvnitř, není tak vysoká, tudíž jsou kalhoty nositelné téměř celoročně. V chladnějším období doporučuji obléknout pod kalhoty merino legíny.

jak vybrat správné funkční oblečení pro děti na podzim - softshell

Potřebujete univerzální kalhoty, které budou slušet klukům i holčičkám a zároveň se budou hodit ke každé bundě či kabátu? Zvolte kalhoty šedý melír, které jsou trochu teplejší a jsou zároveň elastické, tudíž se také se také skvěle přizpůsobí pohybu dítěte.

Dáváte přednost elegantním kouskům, a chcete opravdu teplé a pevné softshellky, pak zvolte softshellové kalhoty s motivem rybí kosti. V nabídce mám v šedé barvě a nově také v růžové.

Do teplot pod nulou nebo výlety do hor zvolte nejteplejší variantu  - softshellové kalhoty s beránkem uvnitř. Místo vrstvy fleecu je uvnitř velmi hřejivý beránek. Tyto kalhoty například ocení i děti, kteří nemají rády punčocháče nebo legíny pod kalhotami – lze je totiž nosit i na holé tělo.

Merino

Merino je přírodní materiál živočišného původu. Jedná se o nejjemnější ovčí vlnu, která často pochází z oveček chovaných v Austrálii a na Novém Zélandu. Tato vlna vyniká svou jemností – její vlákna jsou velmi hladká a v průměru mnohem tenčí – tudíž tato vlna neškrábe. Materiál je vhodný pro alergiky.

A pokud vás napadá, že jsou časté alergie na vlnu, věřte, že ty jsou méně častější než alergie na prach nebo roztoče. Prach se totiž ve vlně neudrží, vlna má skvělou samočistící schopnost. A tam, kde není prach, nejsou ani roztoči. Výrobky z merino vlny díky této vlastnosti není nutné tak často prát. Navíc vlna rychle schne a je velmi prodyšná. Proto je ideální na spodní vrstvu oblečení nebo na doplňky.

3) Doplňky k oblečení

V téměř každém počasí budeme u správného dětského oblékání řešit doplňky. Hlavičku, krk a ruce dítěte je třeba chránit. Hlavou totiž uniká nejvíce tepla z těla a končetiny velmi snadno prochladnou.V tomto případě bude znovu na prvním místě merino. Jako celoroční čepici, kterou využije miminko v kočárku či v šátku, doporučuji čepici z merino úpletu. Čepice je vhodná i pro starší děti – zahřeje, ale hlavička se v ní nezpotí. Čepici můžete doplnit multifunkčním šátečkem na krk, který spolehlivě ochrání krk miminka, batolete i větších dětí.

Byl pro vás článek užitečný, vybrali byste si? Pak budeme rádi za jeho sdílení s dalšími maminkami, ať i ony své děti dobře oblečou. Děkujeme předem!

TAKARO tip: A pokud naopak už řešíte, do čeho děti obléknout, až začnou teploty stoupat, přečtěte si letní článek rovněž od Zdeňky.
Zdeňka Bílková
Zdeňka Bílková šije pod značkou Máma v lese dětské rostoucí oblečení. Ve své tvorbě klade důraz na kvalitní materiály a precizní zpracování. Tvoří v souladu s udržitelným životním stylem a její tvorba je téměř bezodpadová. Veškeré prostřihy látek dále zpracovává, například v originálních zero waste kolekcích. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani její blog, kde kromě různých tipů ohledně dětského oblékání naleznete také řadu inspirativních článků a rozhovorů.
Web: https://www.mamavlese.cz
E-mail: mamavleseemail.cz
Prémiový obsah